Кулинарно пътешествие из едни от най-интересните държави в света, рецепти и интересни факти.

Мексиканска кухня

Мексиканска кухня е общото название на националната кухня на Мексико, представляваща сама по себе си синтез от ацтекски и испански кулинарни традиции. Самите испански традиции се формират извън границите на континентална Европа и мавританския Изток (мексиканското бурито напомня на питката Шаверма).

Основните продукти в кухнята на Мексико са: бобцаревицадоматикартофичушкисвинско месопилешко месо и др. Царевицата е традиционно зърно в Мексико, като се консумира прясна, на кочан, и като компонент в редица ястия и салати. Най-много се използва обаче за направата на тесто за „tamales“ – популярни мексикански питки, „gorditas“, както и много други тестени изделия на царевична основа.

Основата съставка на кухнята на Мексико е питката Тортиля (на испанскиTortillas) (направена традиционно от царевично брашно) с подправки, сред които първо място заемат чили чушките (визитна картичка на мексиканската кухня) и Салцата.

От тортиля се приготвят различни, завити с пълнеж ястия: буриточимичанги, и енчилада. Те се поднасят към салати от плодове и зеленчуци, най-характерен от които е Гуакамоле (пастообразен сос от авокадо с добавени доматилук и чушки серано).

Най-важните и често използвани подправки в мексиканската кухня, са чили на прах, кимионриганкантарионканела и какао. Много мексикански ястия съдържат чесън и кромид лук.


История:

Когато испанските Конкистадори пристигат в ацтекската столица Теночтитлан (сега град Мексико), те установяват, че основно местните жители се хранят предимно с базирани на царевица ястия и билки, които обикновено се допълват от боб и доматикакаованилияавокадогуавапапаяананастиква, сладки картофифъстъцириба и много други.

През 20-те години на XV век, испанските конквистадори пристигат в Мексико, като водят със себе си разнообразни животни, в това число едър рогат добитък, пилета, кози, овце и свине. Също така за първи път на континента пристигат някои зърнени култури, като ориз, пшеница и ечемик, донесени са зехтин, бадеми, виномагданоз, и много различни подправки. В крайна сметка донесените от испанците нови продукти, както и влиянието на испанската кухня, в крайна сметка оказват влияние във формирането на местните ястия и в мексиканската кухня като цяло.